AHS 2015 Conference

Program

> Download <

June 15th: Tutorial Day

Time
Event
8:30
Registration
9:00

TUTORIAL 1

  • Giorgio Buttazzo - Adaptive Safety-critical Real-time Systems
    Scuola Superiore Sant'Anna
12:00
Lunch
13:30

TUTORIAL 2

  • Bastian Farkas and Rolf Meyer - SoCRocket 101
    TU Braunschweig
15:00
Coffee break
15:30

TUTORIAL 3

  • Guy Bois - Design Exploration Case Studies for Achieving Optimal Adaptive Embedded System Architectures for Satellite Applications
    École Polytechnique de Montréal
17:00
Welcome cocktail

 

June 16th: Space Day

Time
Event
8:30
Registration
9:30
OPENING REMARKS
10:00

KEYNOTE

  • Jean-Claude Piedboeuf - Director of Space Science and Technology at the Canadian Space Agency
11:00
Coffee break
11:30

SESSION A

  • Holger Michel, Adrian Belger, Tobias Lange, Björn Fiethe and Harald Michalik - Read Back Scrubbing for SRAM FPGAs in a Data Processing Unit for Space Instruments
    Tech. Uni Braunschweig (IDA)
  • Juan Pedro Cobos Carrascosa, Beatriz Aparicio Del Moral, Jose Luis Ramos Mas, Maria Balaguer Jimienez, Antonio C. Lopez Jimenez and Jose Carlos Del Toro Iniesta - Scientific Computing and Fault Mitigation on FPGA Aboard the Solar Orbiter PHI Instrument
    Instituto de Astrofisica de Andalucia
  • Xabier Iturbe, Patrick Yiu, Didier Keymeulen, Emre Ozer, Daniel Berisford, Kevin Hand and Robert Carlson - Towards a Generic and Adaptive System-on-Chip Controller for Space Exploration Instrumentation
    California Institute of Technology, NASA Jet Propulsion Laboratory, ARM R&D
13:00
Lunch
14:30

POSTER SESSION

  • Jacopo Panerati and Giovanni Beltrame - Trading Off Power and Fault-tolerance in Real-time Embedded Systems
    École Polytechnique de Montréal
  • Victor Dumitriu, Lev Kirischian and Valeri Kirischian - Mitigation of Variations in Environmental Conditions by SoPC Architecture Adaptation
    Ryerson University, MDA Space Missions
  • Semion Kizhner, Ron Shiri, Meg Vootukuru and Alessandro Coletti - On Hilbert-Huang Transform Based Synthesis of a Signal Contaminated by Radio Frequency Interference or Fringes
    NASA, Syneren Technologies Corporation
  • Norma Montealegre, David Merodio, Agustín Fernández and Philippe Armbruster - In-flight Reconfigurable FPGA-based Space Systems
    European Space Agency - ESTEC
  • Nam Ho, Abdullah Fathi Ahmed, Paul Kaufmann and Marco Platzner - Microarchitectural Optimization by Means of Reconfigurable and Evolvable Cache Mappings
    University of Paderborn
15:30
Coffee break
16:00

SESSION B

  • Alexander Erlank and Christopher Bridges - A Multicellular Architecture towards Low-Cost Satellite Reliability
    Surrey Space Centre, University of Surrey
  • David Petrick, Nat Gill, Munther Hassouneh, Robert Stone, Luke Winternitz, Luke Thomas, Milton Davis, Pietro Sparacino and Thomas Flatley - Adapting the SpaceCube v2.0 Data Processing System for Mission-Unique Application Requirements
    NASA
  • Andreagiovanni Reina, Mattia Salvaro, Gianpiero Francesca, Lorenzo Garattoni, Carlo Pinciroli, Marco Dorigo and Mauro Birattari - Augmented Reality for Robots: Virtual Sensing Technology Applied to a Swarm of e-pucks
    IRIDIA, Université Libre de Bruxelles
17:30
Social event at the Cosmodome

 

June 17th: Fault-tolerance Day

Time
Event
8:30
Registration
9:00

KEYNOTE

  • Giovanni D'Aliesio - MDA, New Business Electronics Manager, Satellite Systems
10:00
Coffee break
10:30

SESSION C - Special Session on Invasive Computing

  • Michael Witterauf, Alexandru Tanase, Jürgen Teich, Vahid Lari, Andreas Zwinkau and Gregor Snelting - Adaptive Fault Tolerance through Invasive Computing
    Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
  • Jan Heisswolf, Andreas Weichslgartner, Muhammad Aurang Zaib, Stephanie Friederich, Leonard Masing, Carsten Stein, Marco Duden, Roman Klöpfer, Jürgen Teich, Thomas Wild, Andreas Herkersdorf and Jürgen Becker - Fault-tolerant Communication in Invasive Networks on Chip
    Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Technical University Munich (TUM)

  • Vahid Lari, Alexandru Tanase, Jürgen Teich, Michael Witterauf, Faramarz Khosravi, Frank Hannig and Brett H. Meyer - Co-design approach for Fault-tolerant Loop Execution on Coarse-grained Reconfigurable Arrays
    Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg (FAU), McGill University

12:00
Lunch
13:30

SESSION D

  • Tobias Koal and Heinrich Theodor Vierhaus - Redundancy Evaluation Process of Processor Components for Permanent Fault Compensation
    BTU Cottbus - Senftenberg
  • Robért Glein, Florian Rittner, Andreas Becher, Daniel Ziener, Jürgen Frickel, Jürgen Teich and Albert Heuberger - Reliability of Space-Grade vs. COTS SRAM-Based FPGA in N-Modular Redundancy
    Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU)
14:30
Coffee break
14:45

SESSION D (cont`d)

  • Jorge Tonfat, Fernanda Kastensmidt and Ricardo Reis - Energy Efficient Frame-level Redundancy Scrubbing Technique for SRAM-based FPGAs
    GME, PGMICRO, Universidade Federal do Rio Grande do Sul
  • Minoru Watanabe - Holographic Scrubbing Technique for a Programmable Gate Array
    Shizuoka University
15:45

SESSION E

  • Daniel Ossmann and Franciscus L. J. van der Linden - Advanced Sensor Fault Detection and Isolation for Electro-mechanical Actuators
    German Aerospace Center (DLR)
  • Sara Zermani, Catherine Dezan, Reinhardt Euler and Jean-Philippe Diguet - Bayesian Network-Based Framework for the Design of Reconfigurable Health Management Monitors
    Lab-STICC, CNRS
16:45
Coffee Break
17:00

SESSION E (cont`d)

  • Dmitry Burlyaev, Pascal Fradet and Alain Girault - Time-redundancy Transformations for Adaptive Fault-Tolerant Circuits
    Univ. Grenoble Alpes / INRIA
  • Filip Veljković, Teresa Riesgo and Eduardo de La Torre - Adaptive Reconfigurable Voting for Enhanced Reliability in Medium-Grained Fault Tolerant Architectures
    Universidad Politecnica de Madrid
18:00
End of the day

 

June 18th: Circuits and Systems Day

Time
Event
8:30
Registration
9:00

KEYNOTE

  • Jason Anderson - University of Toronto, Associate Professor
10:00
Coffe break
10:30

SESSION F - Special Session on High Level Synthesis (HLS)

  • Dominique Blouin, Gilberto Ochoa-Ruiz, Yvan Eustache and Jean-Philippe Diguet - Kaolin: a System-level AADL Tool for FPGA Design Reuse, Upgrade and Migration
    System Analysis and Modeling Group, Hasso-Plattner-Institute, Lab-STICC Université de Bretagne-Sud, CNRS, UMR 6285
  • Himan Khanzadi, Yvon Savaria and Jean Pierre David - Mapping Applications on Two-level Configurable Hardware
    École Polytechnique de Montréal
  • Shervin Vakili, J. M. Pierre Langlois and Guy Bois - Designing Customized Microprocessors for Fixed-point Computation
    École Polytechnique de Montréal
12:00
Lunch
13:30

SESSION G

  • Kizheppatt Vipin and Suhaib A. Fahmy - Mapping Adaptive Hardware Systems with Partial Reconfiguration using CoPR for Zynq
    Mahindra École Centrale, Nanyang Technological University
  • Jalal Khalifat, Ali Ebrahim and Tughrul Arslan - A Dynamic Partial Reconfiguration Design for Camera Systems
    University of Edinburgh
  • Mohammed Dali, Ryan Gibson, Abbes Amira and Naeem Ramzan - An Efficient MIMO-OFDM Radix-2 Single-Path Delay Feedback FFT Implementation on FPGA
    University of the West of Scotland
15:00
Coffee Break
15:30

SESSION H

  • Giorgio Buttazzo and Luca Santinelli - Adaptive Mechanisms for Component-Based Real-Time Systems
    Scuola Superiore Sant'Anna, ONERA
  • Anita Tino and Kaamran Raahemifar - Addressing Processor Back-end Issues with RCUs
    Ryerson University
  • Steven Pyle, Vignesh Thangavel, Stephen Williams and Ronald Demara - Self-scaling Evolution of Analog Computation Circuits with Digital Accuracy Refinement
    University of Central Florida
17:00
End of the day

 

© École Polytechnique de Montréal
Find Peoble or units | Site plan | Key word search | Conditions(*) this link leads to a section in french.